Bilgisayar Destekli Tasarım

Bilgisayar Destekli Tasarım

SCADA nedir ?

İsmini "Supervisory Control and Data Acquisition" kelimelerinin ilk harflerinden almaktadır. ( SCADA ), Kapsamlı ve entegre bir veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA ile bir tesise veya işletmeye ait tüm ekipmanların kontrolünden üretim planlamasına, çevre kontrol ünitelerinden yardımcı işletmelere kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü, gözetlenmesi ve sonuçların raporlanması sağlanabilir.Temel olarak SCADA yazılımından izleme, kontrol, veri toplama, verilerin kaydı ve saklanması işlevlerini gerçekleştirmesi beklenmektedir.

 

Scada sistemleri endüstriyel proseslerde, imalat , üretim, enerji üretimi, imalat ve rafinerilerde sürekli,kesintili, tekrarlayan ya da ayrık modlarda çalışabilir. Altyapı işlemleri, kamu veya özel sektörlerde su arıtma ve terfi merkezlerinde, atıksu arıtma, petrol  ve gaz boru hatları, elektrik iletim ve dağıtım, rüzgâr jenaratörleri, sivil savunma siren sistemleri ve büyük  iletişim sistemlerini içerebilir.Tesis binaları, havaalanları, gemiler ve uzay istasyonları da dahil olmak   üzere kamu ve özel tesisleri kapsayabilir. Isıtma ve havalandırma sistemlerinde (HVAC) erişim ve   enerji tüketimini kontrol ve izleme gerekebilir.Scada sağladığı maksimum fayda ,güvenlik ve kolaylık bakımından endüstri tesislerinin en büyük ihtiyaçlarından olmaya devam edecektir.

Firmamız, SCADA programı olarak WinCC, Vijeo Citect, WinTr, Movicon programları gibi dünya çapında pazar payına sahip profesyonel yazılım programlarını kazanmış olduğu tecrübelerinide katarak kontrol ve kumanda edilmesi rahat olan kullanıcı dostu sistemler sunmaktadır. Ayrıca hazır SCADA yazılımlarının yetersiz kaldığı durumlarda  bilgisayar programlama dilleri kullanılarakta Scada yazılımı geliştirilmektedir.

Share :