Proses Otomasyonu Yazılım Hizmeti

Proses Otomasyonu Yazılım Hizmeti

 Proses otomasyonu endüstriyel otomasyon dediğimiz şeydir. Endüstriyel otomasyon, endüstride yapılan her türlü otomasyon anlamına gelir. Endüstriyel otomasyon, SCADA veya DCS üzerinden tüm otomasyonun izlenmesi ve kontrol edilmesinde bir insanın yaptığı tek iş dışında, sürece en az insan müdahalesinin olduğu bir endüstride yapılan tüm sürecin tam otomasyonudur.

  Proses Otomasyonu , hızla değişen modern  fabrika ortamında kaliteyi, verimliliği , sürdürülebilirliği ve güvenliği arttırmanın zorlayıcı bir yolunu sunar. Rekabet arttıkça  ve marjlar daraldıkça , proses otomasyonu  maximum karlılığa ve daha iyi performansa giden yolu açar. 

Proses otomasyonunda sistemin çeşitli noktalarında bulunan sensör ve diğer algılayıcıların topladığı verilerle birlikte sistem kontrol veri ve komutları ve diğer veriler uzun dönem kayıt altında tutulur. Bu veriler analiz edilerek sistem kontrol ve üretim planlamasında kullanılır. Enerji, yiyecek-içecek, ilaç, kimya, kağıt, çimento, plastik-kauçuk, cam, tekstil, metalurji, petrol ve yağ, su ve atık su tesislerinde proses otomasyonu önemli bir pay sahibidir.

  Proses Otomasyonunun En Önemli Faydaları :

1- Daha Fazla Tutarlılık :  İnsanların aksine , makinelerin “kapalı” günleri veya düzensiz kırılma düzenleri yoktur. Bu nedenle sonuçlar sabit ve tahmin edilebilirdir.

2- Azaltılmış Atık :  Otomasyon sayesinde tam olarak  ne kadar malzemeye ihtiyacınız olduğunu hesaplar ve çok fazla malzeme  kalmamasını sağlarsınız.

3- Geliştirilmiş Üretkenlik : Süreçleri düzene sokarak ve otomatikleştirerek, daha hızlı ve daha iyi çalışarak üretim hatlarına ince ayarlar yapabilir ve üretimde aksamaya sebeb olan nedenleri çözebilirsiniz.

4- Daha iyi Kalite : Yalnızca insan hatası riskini ortadan kaldırmakla kalmaz , aynı zamanda sonuçları iyileştirmek için otomatik süreçleri  sürekli olarak ayarlayabilirsiniz.

5- Daha Gücenli ÇAlışma Koşulları : Fabrikalar ve prosesler  kazaya  açık sıcak noktalardır, ancak ekipmanınız potansiyel tehlikeleri ne kadar çok algılar ve buna kapnırsa, riski o kadar fazla control edebilirsiniz.


Proses Otomasyonu Gelecek Yıllar için Parlayan Yıldız olacak….

Proses  otomasyonu gelecek yıllar için değer sağlayacaktır. Endüstri 4.0 tüm hızıyla devam ediyor olması . Günümüzün ilk dijital fabrikalarında, en yeni endüstriyel teknolojilerin kullanılıyor olması  başarısının sırrıdır . Bu teknolojiler , tüm otomasyon süreçlerinizi güçlendirirken 24 saat kesintisiz çalışma süreleri ve daha iyi güvenlik sağlayarak işinizi gerçekten daha iyi hale getirme gücüne sahiptir.

 Dahasıi otomasyona yatırım yapmak artık daha hızlı geri dönüş sağlıyor. Bunun nedeni , otomasyonun size hemen para kazandırmaya başlamasıdır.  Genel olarak  otomasyonu  kolaylaştıracak doğru sistemler ve platformlarla  anında avantajlar elde eder ve karı her yıl daha fazla otomasyona aşamalı olarak yatırım  yapmak için kullanabilirsiniz.  Geleneksel sermaye yatırımları, değiştirilmeleri gerekene kadar zaman içinde değer kaybederken iotomasyona geçiş tam tersini yaparak performansı sürekli olarak arttırır ve sürekli artan değer sağlar.


Share :